czwartek, 24 kwietnia 2014

Rezerwat
"Ługi Helenowskie".
Powołany został w 1985 r. Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Powierzchnia wynosi 93,6 ha i w całości znajduje się na terenie obrębu leśnego Zwoleń w leśnictwie Podgóra. Celem ochrony jest zachowanie cennych torfowisk na wododziałach rzek Zagożdżonki i Zwolenki oraz bagiennych zbiorowisk leśnych.






wirtualna mapa
Puszcza Kozienicka


W skład rezerwatu wchodzi ponad 47 ha powierzchni leśnej i prawie 45 ha bagien. Największy z ługów zwany "Wielkim Ługiem" zajmuje powierzchnię 25,4 ha i należy do największych bagien w Puszczy Kozienickiej. Teren rezerwatu należy do dwóch zlewni: część północna do zlewni rzeki Zagożdżonki, a część południowa do zlewni rzeki Zwolenki. Rzeki te swój początek biorą w pobliżu rezerwatu.
"Wielki Ług" tworzy torfowisko wysokie i przejściowe. Gatunkiem lasotwórczym panującym jest sosna pospolita. Na terenie rezerwatu rozpoznano 19 zespołów i zbiorowisk roślinnych. Podstawowym gatunkiem objętym ochroną na terenie rezerwatu jest rosiczka okrągłolistna. Ponadto występują tutaj borówka bagienna, żurawina błotna, modrzewnica zwyczajna, czermień błotna, bagno zwyczajne, przygiełka biała, bagnica torfowa, płonnik pospolity, gatunki torfowców, wąkrota zwyczajna, tarczyca nitkowata, jeżogłówka najmniejsza. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz